Experimentální rok: Tři další puzzlíky s hashtagem #samořízení

18.09.2022

Pomoc Red Button zlepšovat síťové fungování je klíčový puzzlík (nejen) #samořízení, ale našly by se i další: koncept knížky, webinář Holakracie a Tyrkysová výzva. Zajímá Vás více? Tady je pár slov k tomu.

Koncept knížky

Chtěla jsem si hlavně někam odložit dosavadní nashromážděné přemýšlení o managementu a budoucnosti organizací, aby se mi při Experimentálním roce někam nevypařilo. Byla by škoda ho ztratit. Měla jsem prostor si nad tím sednout, zapřemýšlet si, vysypat si hlavu. Knížka z toho zatím není, koncept ano. A i když by zůstalo jen u něj, za mě dobrý. Klíčové myšlenky zachyceny. 

Webinář holakracie

V posledních letech se zdvihá stále větší vlna lidí, kteří by si přáli, aby organizace fungovaly méně hierarchicky. Jenže čím hierarchii nahradit? Operační systém nemůžete škrtnout bez náhrady... Jednou z možností je holakracie. V Česku neznámá a nevyužívaná. Neříkám, že je to všelék, ale přála bych si, aby o této variantě vědělo víc lidí. Je to jedna z nejpropracovanějších alternativ. Proto jsme společně s Evou daly dohromady webinář. Díky, Evo!

Tyrkysová výzva aneb mapování příznivců samořízení

Myšlenku mapování jsem rozvíjela už na ekonomce, tj. přirozený krok. Vzhledem k tomu, že dobré myšlenky zpravidla vznikají paralelně, neb některé věci prostě dávají smysl, bylo snadné najít parťáky. Díky Evolucio. Výsledky mapování tu. Beru to jako jeden z prvních nesmělých krůčků. Samozřejmě je potřeba podrobnější mapování a ucelený výzkum, aby bylo jasné, co jsou tyrkysové sny a co skutečně žitá realita. 


K hashtagu #samoorganizace by určitě patřilo i hemžení pomoci s názvem Stojíme za Ukrajinou, ale o tom více v kapitole #changemaker.


Proč jsem se do Experimentálního roku pustila a o co šlo, najdete tady. Stejně tak i rozcestník všech textů k tomuto osobnímu projektu.